Finančné pojmy

Nie sú vám úplne jasné niektoré pojmy z oblasti financií? Vite, čo to je rozhodcovská doložka, úrok, RPMN, SMS pôžička, zmenka?

Rozhodcovská doložka

Rozhodcovská doložka dodáva právomoc súkromným rozhodcom miesto všeobecných súdov. Uvádza sa v zmluve as jej súhlasom sa vzdávate súdnej ochrany pri rozhodovaní prípadných sporov, ktoré z uzatvorenej zmluvy môžu vyplynúť. Súkromný rozhodcu ale nemusí byť nestranný. Rozhodcovská doložka musí byť v prípade spotrebiteľských zmlúv uzavretá zvlášť.

Úrok

Jedná sa o finančnú odmenu za to, že je veriteľ ochotný požičať klientovi peniaze. Dlžník teda požičanú sumu vráti v stanovenom čase, a ešte navyše k nej zaplatí určitej percento, čo je úrok. Toto navýšenie môže byť rôzne, podľa typu pôžičky a spoločnosti. Úrok slúži na to, aby motivoval veriteľa na požičanie peňazí, a zároveň dlžníka na to, aby si neuplatňovali zbytočne, ale iba v závažných prípadoch a nevyhnutne nutné sumy.

RPMN

RPMN pomôže vyhodnotiť, ako veľmi je pôžička výhodná či nevýhodná. Slúži tiež k jednoduchému porovnanie jednotlivých ponúk rôznych inštitúcií. Jedná sa o ročnú percentuálnu mieru nákladov, zahŕňajte teda v súhrne kompletne všetky náklady, ktoré sú s daným úverom spojené. Môžu to byť všetky možné poplatky, úroky, a tiež poistenie.

SMS pôžička

SMS pôžička je krátkodobá pôžička s rýchlym vybavením bez dochádzania na pobočku, niekedy je tiež nazývaná "pôžička pred výplatou". Poskytovaná je nebankovými spoločnosťami v nízkych sumách, zvyčajne do 300 Eur, as krátkou splatnosťou, väčšinou 30 dní. Niektoré spoločnosti ale týmto spôsobom požičia aj viac peňazí. Tento mikroúvery využívajú predovšetkým ľudia, ktorí nemôžu dokladať svoj príjem alebo majú záznam v registri dlžníkov. Zaobíde sa bez zbytočnej administratívy a na odoslanie žiadosti stačí poslať SMS v určitom znení alebo vyplniť online formulár.

Zmenka

Zmenka je úverový cenný papier, s ktorým sa dá obchodovať. Prostredníctvom tohto papiera sa jeho vystaviteľa zaväzuje, že uhradí osobe na zmenke uvedenej zmenkovú sumu, a to v stanovenej dobe. Zmenka môže slúžiť na zabezpečenie finančných záväzkov, k platbe, k ručenie, na získanie hotovosti alebo úveru. Musí obsahovať zákonom stanovené údaje, konkrétne forma daná nie je. Z údajov vyplýva dlžnícky záväzok a vďaka tomu má majiteľ zmenky právo požadovať stanovenú sumu v stanovenú dobu.

Odporúčame:

Chcete si požiadať o rýchlu pôžičku 25 € - 6.500 € ? Stačí len vyplniť jednoduchý formulár online tu a vyčkať, až Vám zavolá operátor pôžičky. Je to veľmi jednoduché a hlavne bezpečné.

Náš tip:

Chýba Vám pár desiatok alebo stoviek Eur pred výplatou? Nechcete sa zdržovať zdĺhavými formalitami? Požiadajte si o rýchlu online pôžičku - peniaze môžete mať na účte ešte dnes.
Všetko vybavíte behom pár minút z pohodlia Vášho domova.