Najčastejšie podvody s pôžičkami

Zdá sa Vám, že vidíte ponuku na pôžičku na každom rohu? Zrejme sa nemýlite, je ich naozaj veľmi veľa a často cielia práve zúfalých ľudí, ktorí sa nemajú kam obrátiť. Na podvodné inzeráty narazíte na internete, na plagátoch, ale môžete ich stretnúť aj medzi reklamami v novinách. Dávajte si preto pri výbere pôžičky pozor na niektoré varovné signály, ktorými sú podvodné pôžičky charakteristické. Ak chcete vedieť, ktoré to sú, čítajte ďalej.

Podozrivé telefónne čísla

Je bežné uvádzať v inzerátoch telefónne čísla, hlavne ak ide o pôžičky u súkromných osôb alebo malých menej známych nebankoviek. Platenú linku spoznáte jednoducho, začína číslom 9, prípadne 09 mimo bežných predvolieb operátorov. Pokiaľ by ste si náhodou pri vytáčaní nevšimli onu podozrivú číslicu 9, tak Vám niečo prezradí aj typ hovoru. Bude zbytočne predlžovaný, najprv budete čakať v poradí, potom s Vami môžu vyplňovať aj akýsi formulár, no nakoniec sa dozviete, že pôžička schválená nebola. A každá minúta hovoru Vás stála okolo 3 až 4 eur.

Záloha vopred

Hlavným pravidlom je vždy si dôkladne prečítať zmluvu. Niekedy totiž v takej zmluve nájdete, že za spracovanie žiadosti alebo „zaradenie do databázy“ alebo čosi podobné budete musieť zaplatiť zálohu ešte predtým, ako Vám vôbec schvália pôžičku. A po zaplatení navyše väčšinou oznámia, že pôžička Vám schválená nebola a odchádzate ešte o zálohu chudobnejší.

Podivné webové stránky a zlé hodnotenia

Ak je uvedená v inzeráte aj webová stránka, pozrite sa na ňu predtým, ako začnete pôžičku vybavovať. U podvodných pôžičiek len ťažko dohľadáte reálny kontakt alebo sídlo firmy, ktoré by ste mohli naozaj navštíviť. Stránky môžu byť zle preložené a nájdete gramatické chyby aj v dôležitých článkoch a odkazoch. Ak nie je v inzeráte webová stránka, skúste si pozrieť aspoň fóra a hodnotenia zákazníkov, ktorí už skúsenosť s firmou majú. Nemusíte tak opakovať chyby druhých.

Extrémne poplatky či úroky

Ak v inzerátoch narazíte na vysoké poplatky za sprostredkovanie alebo vybavenie pôžičky, majte sa tiež na pozore. Niekedy naopak budú nebankovky minimálne alebo žiadne poplatky za vybavenie, ale vyberú si to všetko na úrokoch alebo poplatkoch za vedenie úveru. Keď sa Vám dostane do rúk zmluva, zaujímajte sa o všetky dôležité údaje – poplatky, úroky, RPMN a nezabudnite na sankcie, ktoré Vám hrozia pri omeškaní splátky.

Odporúčame:

Chcete si požiadať o rýchlu pôžičku 25 € - 6.500 € ? Stačí len vyplniť jednoduchý formulár online tu a vyčkať, až Vám zavolá operátor pôžičky. Je to veľmi jednoduché a hlavne bezpečné.

Náš tip:

Chýba Vám pár desiatok alebo stoviek Eur pred výplatou? Nechcete sa zdržovať zdĺhavými formalitami? Požiadajte si o rýchlu online pôžičku - peniaze môžete mať na účte ešte dnes.
Všetko vybavíte behom pár minút z pohodlia Vášho domova.